Związek Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu skończył właśnie 100 lat

28.1.2020 Nowości str. 8 Nowości Dziennik Toruński,

autor: Justyna Wojciechowska-Narloch

Jubileusz

Troska o dobrą szkołę i godne życie nauczycieli to chleb powszedni dla działaczy ZNP. Toruńskie struktury tego oświatowego związku zawodowego świętują właśnie stulecie swojego istnienia.

Przygotowywana od miesięcy uroczystość odbyła się na Jordankach. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, szefostwo ZNP oraz członkowie związku. W części oficjalnej wręczono odznaczenia i tytuły honorowe najbardziej zasłużonym działaczom.

– Dzieje Związku Nauczycielstwa Polskiego towarzyszą całej stuletniej historii i obecności Torunia w odrodzonej Rzeczypospolitej – mówił podczas niedzielnej uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski. – Z wdzięcznością przyjmuję wpływ kolejnych związkowych pokoleń nauczycielskich i oświatowych na edukacyjny potencjał naszego miasta. Należy podkreślić, że każdy znaczący detal ze stuletniej działalności ZNP w Toruniu uznać trzeba za trwały wkład w wysoką markę toruńskiego szkolnictwa. Bardzo serdecznie państwu za to dziękuję. Wszystkiego najlepszego z okazji stulecia powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu!

Potem odbył się koncert – swoje największe przeboje specjalnie dla toruńskich nauczycieli i pracowników oświaty wykonali Alicja Majewska oraz Włodzimierz Korcz. Tu warto przypomnieć, że przed tygodniem „Torunianinem stulecia” został Alojzy Lech Kowalski, długoletni członek ZNP oraz społecznik i budowniczy szkół w Toruniu i okolicach. Jego kandydaturę do tego zaszczytnego tytułu zgłosił Związek Nauczycielstwa Polskiego.

A teraz trochę historii. Pierwsze Ognisko Związku Polskich Nauczycieli Szkół Powszechnych (dzisiejsze ZNP) na Pomorzu powstało w Toruniu w dniu 5 grudnia 1920 roku. Na jego czele jako prezes stanął Jan Ciomborowski. Struktury Związku w Toruniu tworzyli m.in. Stanisława i Damazy Jaworscy, Wanda Szuman i wielu oddanych patriotów.

Od tamtej pory związek istnieje w Toruniu nieprzerwanie dbając o jakość edukacji oraz sprawy nauczycieli i pracowników oświaty.

Podczas uroczystości wręczono wiele odznaczeń. Dostały je także Urszula Polak i Marta Humienna – była i obecna prezes ZNP.